Narciarstwo ponad granicami!
1. Francja i Szwajcaria
Les Portes du Soleil to rozciągający się od Morzinewe Francji po Champery w Szwajcarii, liczący 650km tras teren narciarski. Znajdziecie tam 12 ośrodków (8 po stronie francuskiej, 4 po szwajcarskiej) bez względu na to jaki jest Wasz poziom zaawansowania będziecie zadowoleni. Najpopularniejsze Avoriaz, Morzine i Chatelto duże miejscowości, o wielu możliwościach zakwaterowania, i pełnej gwarancji śniegu.
- Morzine składa się z tradycyjnej sabaudzkiej zabudowy.
- Avoriaz to bloki i apartamentowce.
- Chatel przypomina tradycyjną alpejską wioskę z pobliskim jeziorem Genewskim, którego woda paruje a następnie opada tu już jako śnieg.
Po stronie szwajcarskiej:
- piękne małe wioski z drewnianymi chatami;
- czerwone i zielone okiennice;
- zapach foundues i doskonałego lokalnego wina;
- bardzo wymagające trasy, jak choćby słynna „szwajcarska ściana”- jeden z najbardziej stromych zjazdów na świecie.
2. Szwajcaria i Włochy.
To tu znajdziecie największa ponadgraniczną stację narciarską (po stronie Szwajcarii) Matterhornu Zermatt (1,608m) Ośrodek połączony jest siecią wyciągów ze stacją Breuil Cervinia (2,009m) po włoskiej stronie granicy.
Szereg zalet:
- gwarancja śniegu;
- idealne dla średniozaawansowanych narciarzy, przy czym tereny po szwajcarskiej stronie bardziej przypadną do gustu szukającym silniejszych wrażeń;
- zasada, że jeśli wyciągi na drugą stronę granicy działają, to pozostają otwarte do końca dnia – tak, że zawsze ma się możliwość powrotu na swoją stronę;
- karnet narciarski "International Zermatt-Cervinia" umożliwiający szusowanie po całym liczącym 360km tras połączonym terenie narciarskim (drogi ale warto);
- przy trasach znajduje się wiele tablic informujących, o której najpóźniej trzeba wsiąść do wyciągu, by zdążyć wrócić na swoją stronę granicy;
- górna stacja kolejki linowej na Mały Matterhorn jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Europie - cudowny widok na 38 czterotysięczników po obu stronach granicy.
- teren narciarski po szwajcarskiej stronie granicy czynny jest przez 365 dni w roku, po włoskiej stronie można szusować od listopada do maja.
3. Szwajcaria i Austria
Ischgl i Samnaun tworzą jeden z największych terenów narciarskich Austrii liczący łącznie 238 km tras. Dobra komunikacja obu części poprzez gęstą sieć wyciągów.- dzięki czemu aż 90 proc. narciarzy korzysta z możliwości szusowania po obu stronach granicy. Silvretta Arena Samnaun/Ischgl jest dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania, oto wszystkie dostrzegane przez nas zalety:
- dla ekspertów 11 czarnych tras położonych głównie wokół granicznego szczytu Greitspitz;
- dla wyjątkowo odważnych trasa 14a - 70-procentowy spadek i aby ją przygotować ratrak musi być wciągany na specjalnej linie – inaczej nie utrzymałby się na stromiźnie;
- 90 % tras leży na wysokości ponad 2000 m n.p.m., co daje pewność śniegu przez cały sezon i cudowne panoramy;
- skipass uprawnia także do szusowania w okolicznych austriackich ośrodkach Galtuer, Kappl i See;
- niebieskie, łagodne trasy 63 i 62 to prawdziwy raj dla początkujących oraz miłośników carvingu;
- Samnaun to jedyna strefa wolnocłowa w Szwajcarii i najwyżej położone centrum handlowe Europy;
- klimatyczna restauracja Schmuggler Alm;
- cały teren narciarski Silvretta Arena obsługuje łącznie 57 kolejek linowych i wyciągów;
- Twinliner – dwypiętrowa gondola, pierwsza tego typu kolej linowa na świecie, która przewozi jednorazowo aż 270 osób!
4. Francja i Włochy
410 km tras narciarskich Via Lattea (Droga Mleczna – nazwa jak najbardziej słuszna prawda?) to jeden z największych terenów narciarskich na świecie. Łączy jeden z najstarszych francuskich ośrodków Montgenevre z sześcioma włoskimi górskimi wioskami. Czeka na Was:
- spuścizna po narciarskich i snowboardowych zawodach zimowej olimpiady z 2006 roku w postaci nowoczesnej i bogatej infrastruktury;
- imponująca liczba ponad 1000 armatek śnieżnych;
- najwyższy punkt regionu - Monta Motta (2800m) w ośrodku Sestrière;
- trasa olimpijskiego zjazdu i super giganta mężczyzn;
- Sauze d’Oulx dla średniozaawansowanych narciarzy;
5. Włochy i Słowenia
Najnowszym transgranicznym terenem narciarskim jest Kanin-Bovec-Sella Nevea (1,100-2,300 m) podzielony między Słowenią i Włochami. Od 2010 roku otwarte zostało połączenie przez Alpy Julijskie - kolejka linowa Doppelmayr Funifor 100P z dwiema gondolami. Co na Was czeka?:
- narciarskie atrakcje zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy;
- Kanin i 27 km tras z dużą pewnością śniegu, aż do maja;
- przy dobrej widoczności z trasy widać Adriatyk a nawet statki płynące do włoskiego portu w Trieście.
6. Francja i Włochy
Dwie tradycyjne alpejskie wioski: La Rosiere (1,850m) we Francji i La Thuile (1,441m) w Włoszech. Pierwszy to rodzinny ośrodek - nowoczesny, ale z mnóstwem harmonijnego kamienia i drewna. Klimat słoneczny z opadami śniegu powyżej średniej dla pozostałej części Alp francuskich. Na obszarze płaskowyżu za przełęczą popularny jest snowkiting. Drugi La Thuile to także rodzinny ośrodek z tanią włoską kuchnię. Popularność zyskał dzięki możliwości heliskiingu.
Jeżeli macie więc ochotę na narciarskie 2 w 1 wiecie już, jak szeroka oferta tras przed Wami stoi. Tani internet za granicą sięga do każdego z tych miejsc. Do zobaczenia na stoku!